SPRING BARREL AND POLE RACING

The Bit & Bridle Saddle Club hosted a five-night Jackpot Barrel and Pole Bending Series in June, seeing an average of 54 riders per night. At the end of the series awards were presented to the following:

PEEWEE CLASS

1D Champ: Ava Mauer on Splash.

2D Champ: Auli VanCamp on Rockstar.

3D Champ: Lindan Koch on Smokey Joe .

YOUTH CLASS

1D Champ: Emma Thompson on Last Hoorah “Louie”; Reserve: Ashlee Waldbillig on Snapper.

2D Champ: Sara Thompson on Sassy; Reserve: Marissa Dahl on Up Around the Bend.

3D Champ: Ruby Brinkman on Little Peppy’s Bell; Reserve: Mackenzie Benz on Milly.

4D Champ: Zoey VanCamp on Sheza Tally Maker; Reserve: Josie Kostick on TM Lil Amigo.

OPEN CLASS    

1D Champ: Jenelle Engstad on PFFS Smashed Perks; Reserve: /Emmalee Hoover on Tiny Charger Express.

2D Champ: Brooke Schubert on Skips Cool Lena; Reserve: Marissa Dahl on Up Around the Bend.

3D Champ: Jennifer Schneider on Scarlet; Reserve: Melissa Paulson on Vegas.

4D Champ: Hailee Spratley on Stripper: Reserve: Kristi VanCamp on Dassi.

POLE BENDING

1D Champ: Audrianna Schneider on Honce; Reserve: Sara Thompson on Sassy.

2D Champ: Brooke Schubert on Skips Cool Lena; Reserve: Nacosja Norberg on Jazzy.

3D Champ: Ed Koch on Hooch; Reserve: Isabelle Kretzman on Suzie Q.

Seventy-three horses and riders participated in the shows Aug. 14-15 at the Aitkin County Fairgrounds.

Age divisions: PeeWee (ages 10/under); Junior (ages 11-13), Intermediate (ages 14-17); Senior (ages 18-34); and Select (ages 35/over).

In addition to individual class placings, high-point awards for the weekend were given in each age division for both pleasure and game events.

High-point winners received buckles and reserve winners received Muvodo fly boots.  Weekend award winners:

• Pee Wee Pleasure High Point – Lindan Koch on Smokey Joe; Reserve: Charlie Blakesley on Clyde.

• Junior Pleasure High Point – Abigail Brink on PR Keep The Faith “Peanut”; Reserve: Abigail Brink on Credit Forever “Harley.”

• Intermediate Pleasure High Point – Kylie Dano on Miss Xtreme Fame; Reserve: Samantha Brink on Credit Forever “Harley.”

• Senior Pleasure High Point –Kassie Peterson on Caliber; Reserve: Kassie Peterson on Rocky.

• Select Pleasure High Point – Jennifer Peterson on CP Santa Fe Express; Reserve: Becky Koch on Willy Be Good Two.

• Pee Wee Games High Point – Lindan Koch on Smokey Joe; Reserve: Araya Coleman on Duke.

• Junior Games High Point – Audrianna Schneider on Honce; Reserve: Keaira Coleman on Bugsy.

• Intermediate Games High Point – Abbey Foust on Tess; Reserve: Olivia Tibbetts on Flicka.

• Senior Games High Point – Kassie Peterson on Rocky; Reserve: Ashley Foust on Trapper.

• Select Games High Point – Jennifer Schneider on Scarlet; Reserve: Kimaree Arndt on Tanner.

Pleasure Events

Junior Showmanship – Both days

1. Abigail Brink with PR Keep The Faith “Peanut”

Intermediate Showmanship-Saturday

1. Samantha Brink with Credit Forever “Harley”

2. Kylie Dano with Miss Xtreme Fame

Intermediate Showmanship-Sunday

1. Samantha Brink with Credit Forever “Harley”

2. Bethanie Gravelle with Rio

Senior Showmanship-Sunday

1. Kassie Peterson with Caliber

Select Showmanship-Saturday

1. Becky Koch with Willy Be Good Two

2. Jennifer Peterson with CP Santa Fe Express

Select Showmanship-Sunday

1. Becky Koch with Willy Be Good Two

2. Pam Twardowski with Kalipso Krymson

Junior English Pleasure-Both days

1. Abigail Brink on PR Keep the Faith “Peanut”

Intermediate English Pleasure-Saturday

1. Kylie Dano on Miss Xtreme Fame

2. Samantha Brink on Credit Forever “Harley”

Intermediate English Pleasure-Sunday

1. Samantha Brink on Credit Forever “Harley”

2. Kylie Dano on Miss Xtreme Fame

Select English Pleasure-Both days

1. Jennifer Peterson on CP Santa Fe Express

2. Becky Koch with Willy Be Good Two

Junior English Equitation-Sunday

1. Abigail Brink on PR Keep the Faith “Peanut”

Intermediate English Equitation-Saturday

1. Kylie Dano on Miss Xtreme Fame

2. Samantha Brink on Credit Forever “Harley”

Intermediate English Equitation-Sunday

1. Bethanie Gravelle on Rio

2. Kylie Dano on Miss Xtreme Fame

Select English Equitation-Both days

1. Jennifer Peterson on CP Santa Fe Express

2. Becky Koch on Willy Be Good Two

PeeWee Western Pleasure-Sunday

1. Lindan Koch on Smokey Joe

 Junior Western Pleasure-Both days

1. Abigail Brink on PR Keep the Faith “Peanut”

Intermediate Western Pleasure-Saturday

1. Samantha Brink on Credit Forever “Harley”

2. Kylie Dano on Miss Xtreme Fame

Intermediate Western Pleasure-Sunday

1. Samantha Brink on Credit Forever “Harley”

2. Bethanie Gravelle on Rio

Senior Western Pleasure-Sunday

1. Kassie Peterson on Rocky

Select Western Pleasure-Saturday

1. Jennifer Peterson on CP Santa Fe Express

2. Becky Koch on Willy Be Good Two

Select Western Pleasure-Sunday

1. Pam Twardowski on Kalipso Krymson

2. Becky Koch on Willy Be Good Two

PeeWee Western Horsemanship-Sunday

1. Lindan Koch on Smokey Joe

Junior Western Horsemanship-Both days

1. Abigail Brink on PR Keep The Faith “Peanut”

Intermediate Western Horsemanship-Saturday

1. Kylie Dano on Miss Xtreme Fame

2. Samantha Brink on Credit Forever “Harley”

Intermediate Western Horsemanship-Sunday

1. Bethanie Gravelle on Rio

2. Kylie Dano on Miss Xtreme Fame

Select Western Horsemanship-Saturday

1. Jennifer Peterson on CP Santa Fe Express

2. Becky Koch on Willy Be Good Two

Select Western Horsemanship-Sunday

1. Jennifer Peterson on CP Santa Fe Express

2. Pam Twardowski on Kalipso Krymson

Tandem Bareback-Saturday

1. Jennifer Peterson & Kylie Dano on CP Santa Fe Express

Game Events

PeeWee Egg & Spoon-Saturday

1. Lindan Koch on Smokey Joe

PeeWee Egg & Spoon-Sunday

1. Araya Coleman on Duke

2. Charlie Blakesley on Clyde

Junior Egg & Spoon-Saturday

1. Audrianna Schneider on Honce

Junior Egg & Spoon-Sunday

1. Abigail Brink on Credit Forever “Harley”

2. Audrianna Schneider on Honce

Intermediate Egg & Spoon-Saturday

1. Kylie Dano on Miss Extreme Fame

2. Josie Kostick on TM Lil Amigo

Intermediate Egg & Spoon-Sunday

1. Bethanie Gravelle on Rio

2. Abbey Foust on Tess

Senior Egg & Spoon-Saturday

1. Ashley Zink on Six

2. Ashley Foust on Trapper

Senior Egg & Spoon-Sunday

1. Kassie Peterson on Rocky

2. Ashley Foust on Trapper

Select Egg & Spoon-Saturday

1. Jennifer Peterson on CP Santa Fe Express

2. Kelly Zink on Ready Chic Olena

Select Egg & Spoon-Sunday

1. Becky Koch on Willy Be Good Two

2. Jennifer Peterson on CP Santa Fe Express

Pee Wee Pole Weaving-Both days

1. Lindan Koch on Smokey Joe

Junior Pole Weaving-Saturday

1. Audrianna Schneider on Honce

2. Erica Ladehoff on Jack

Junior Pole Weaving-Sunday

1. Keaira Coleman on Bugsy

Intermediate Pole Weaving-Saturday

1. Abbey Foust on Tess

2. Olivia Tibbetts on Flicka

Intermediate Pole Weaving-Sunday

1. Abbey Foust on Tess

2. Mackenzie Benz on Milly

Senior Pole Weaving-Saturday

1. Alexa Burich on Misty

2. Sam Franda on Spirit

Senior Pole Weaving-Sunday

1. Kassie Peterson on Rocky

2. Ashley Foust on Trapper

Select Pole Weaving-Saturday

1. Jennifer Schneider on Scarlet

2. Kimaree Arndt on Tanner

Select Pole Weaving-Sunday

1. Jennifer Schneider on Scarlet

2. Pat Francis on Smudge

Pee Wee Keyhole-Sunday

1. Araya Coleman on Duke

2. Lindan Koch on Smokey Joe

Junior Keyhole-Saturday

1. Erica Ladehoff on Jack

2. Audrianna Schneider on Honce

Junior Keyhole-Sunday

1. Keaira Coleman on Bugsy

2. Audrianna Schneider on Honce

Intermediate Keyhole-Saturday

1. Abbey Foust on Tess

2. Josie Kostick on Rio

Intermediate Keyhole-Sunday

1. Abbey Foust on Tess

2. Ruby Brinkman on Little Peppy’s Bell

Senior Keyhole-Both days

1. Ashley Foust on Trapper

2. Kassie Peterson on Rocky

Select Keyhole-Saturday

1. Jennifer Schneider on Scarlet

2. Kelly Zink on Ready Chic Olena

Select Keyhole-Sunday

1. Tracy Benz on Skeeter

2. Jennifer Schneider on Scarlet

Pee Wee Jumping Figure 8-Saturday

1. Lindan Koch on Smokey Joe

Pee Wee Jumping Figure 8-Sunday

1. Araya Coleman on Duke

Junior Jumping Figure 8-Saturday

1. Audrianna Schneider on Honce

Junior Jumping Figure 8-Sunday

1. JJ Olesiak on UWRF Rufrockintensel

2. Keaira Coleman on Bugsy

Intermediate Jumping Figure 8-Saturday

1. Josie Kostick on TM Lil Amigo

2. Josie Kostick on Rio

Intermediate Jumping Figure 8-Sunday

1. Olivia Tibbetts on Flicka

2. Ruby Brinkman on Little Peppy’s Bell

Senior Jumping Figure 8-Saturday

1. Kassie Peterson on Rocky

2. Ashley Foust on Trapper

Senior Jumping Figure 8-Sunday

1. Ashley Foust on Trapper

2. Kassie Peterson on Rocky

Select Jumping Figure 8-Saturday

1. Jennifer Schneider on Scarlet

2. Kimaree Arndt on Tanner

Select Jumping Figure 8-Sunday

1. Jennifer Schneider on Scarlet

2. Tracy Benz on Skeeter

Pee Wee Barrels-Saturday

1. Lindan Koch on Smokey Joe

Pee Wee Barrels -Sunday

1. Araya Coleman on Duke

2. Lindan Koch on Smokey Joe

Junior Barrels-Saturday

1. Audrianna Schneider on Honce

2. Erica Ladehoff on Jack

Junior Barrels-Sunday

1. JJ Olesiak on UWRF Rufrockintinsel

2. Keaira Coleman on Bugsy

Intermediate Barrels-Saturday

1. Abbey Foust on Tess

2. Olivia Tibbetts on Flicka

Intermediate Barrels-Sunday

1. Emma Thompson on Last Hoorah “Louie”

2. Abbey Foust on Tess

Senior Barrels-Saturday

1. Ashley Foust on Dash

2. Ashley Foust on Trapper

Senior Barrels-Sunday

1. Kassie Peterson on Rocky

2. Ashley Foust on Trapper

Select Barrels-Both days

1. Jennifer Schneider on Scarlet

2. Kimaree Arndt on Tanner

Pee Wee Pennant Race-Saturday

1. Lindan Koch on Smokey Joe

Pee Wee Pennant Race-Sunday

1. Araya Coleman on Duke

2. Lindan Koch on Smokey Joe

Junior Pennant Race-Saturday

1. Audrianna Schneider on Honce

Junior Pennant Race-Sunday

1. Audrianna Schneider on Honce

2. Keaira Coleman on Bugsy

Intermediate Pennant Race-Saturday

1. Edward Koch on Hooch

2. Olivia Tibbetts on Flicka

Intermediate Pennant Race-Sunday

1. Abbey Foust on Tess

2. Edward Koch on Hooch

Senior Pennant Race-Saturday

1. Kassie Peterson on Rocky

2. Alexa Burich on Misty

Senior Pennant Race-Sunday

1. Ashley Foust on Dash

2. Alexa Burich on Misty

Select Pennant Race-Saturday

1. Jennifer Schneider on Scarlet

2. Kimaree Arndt on Tanner

Select Pennant Race-Sunday

1. Jennifer Schneider on Scarlet

2. LeRoy Tibbetts on Jack

Pee Wee Speed Dash-Saturday

1. Lindan Koch on Smokey Joe

Pee Wee Speed Dash-Sunday

1. Araya Coleman on Duke

2. Charlie Blakesley on Clyde

Junior Speed Dash-Saturday

1. Audrianna Schneider on Honce

2. Erica Ladehoff on Jack

Junior Speed Dash-Sunday

1. Keaira Coleman on Bugsy

2. Audrianna Schneider on Honce

Intermediate Speed Dash-Saturday

1. Abbey Foust on Tess

2. Olivia Tibbetts on Jack

Intermediate Speed Dash-Sunday

1. Abbey Foust on Tess

2. Mackenzie Benz on Milly

Senior Speed Dash-Saturday

1. Kassie Peterson on Rocky

2. Madison Slette on Indy

Senior Speed Dash-Sunday

1. Michelle Osborn on Diva

2. Kassie Peterson on Rocky

Select Speed Dash-Both days

1. Jennifer Schneider on Scarlet

2. Kimaree Arndt on Tanner

Open 4 In A Line-Saturday

1. Alexa Burich on Misty, Maddie Bernie on Ringo, Ashley Foust on Trapper, Abbey Foust on Tess

2. Jennifer Schneider on Scarlet, Michelle Osborn on Diva, Olivia Tibbetts on Flicka, Erica Ladehoff on Jack

Open 4 In A Line-Sunday

1. Maddie Bernie on Ringo, Alexa Burich on Misty, Ashley Foust on Trapper, Abbey Foust on Tess

2. Olivia Tibbetts on Flicka, LeRoy Tibbetts on Jack, Michelle Osborn on Diva, Audrianna Schneider on Honce

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.